Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Accuform Signs Placard Holder
Keep your placards held firmly in place with a plain colored aluminum placard holder.
Accuform Signs Non-Hazardous-Waste Labels
Use these labels when identifying waste that is non-hazardous and does not pose a threat.
Accuform™ Drum & Container Label
Accuform™ Drum & Container Labels identify contents considered hazardous for handling and transport
| Material | Polyester |
|---|---|
| Size (English) | 6 x 6 in. |
VistaLab™ Technologies Calibration Labels
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Calibration labels for VistaLab Ovation™ pipettes
Therapak™ Exempt Human Specimen Label
For use with regulated specimens that do not fit into Infectious Category A or Biological Substances Category B classification
| Format | Label |
|---|---|
| Quantity | 500/Pk. |
| Certifications/Compliance | IATA |
| For Use With (Application) | Used to transport biological specimens |
Therapak™ Exempt Animal Specimen Labels
Complies with IATA regulations for shipping veterinary specimens
3M™ Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive
3M Company Scotch-Weld™ Low Odor Acrylic Adhesive bonds difficult surfaces such as powder coats and most plastics
Accuform Signs DOT Shipping Labels
to place proper identification and classification of hazardous material during transporting and shipping
| Height (Metric) | 10.16 cm |
|---|---|
| Format | Label |
| Quantity | 250/Pk. |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
| Height (English) | 4 in. |
Wearwell™ GripSafe Reflective Tape
Adheres to concrete, terrazzo, tile, vinyl, or even asphalt to prevent mat movement
Cole-Parmer™ Essentials Strip- and Dot-Style Label Dispenser, Blue Acrylic
Holds and organizes up to six different labels
UltraTape™ Vinyl Cleanroom Tape, Medium-Tack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Tensile Strength | 18 lb./in. |
|---|---|
| Format | Tape |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Thickness (English) | 6 mil |
| Color | White |
| Length (English) | 108 ft. |
| Temperature Range (English) | -20 to 190°F |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -28.88 to 87.77°C |
| For Use With (Application) | Used for hanging heavy Plastic sheeting to create temporary walls, taping cart wheels, pipefitting, ductwork, floor marking, color coding |
| Adhesive Type | Rubber |
| Format | Label |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 1000/Roll |
| For Use With (Application) | Labeling and identification of BD vacutainer plus Plastic tubes |
UltraTape™ Traffic Control Tapes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Tensile Strength | >10 lb./in. |
|---|---|
| Diameter (English) | 3 in. |
| Width (English) | 3 in. |
| Length (Metric) | 304.8 m |
| Length (English) | 1000 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Used for hanging heavy Plastic sheeting to create temporary walls, taping cart wheels, pipefitting, ductwork, floor marking, color coding |
| Format | Tape |
| Min. Operating Temperature (Metric) | 93.3°C |
| Diameter (Metric) | 7.62 cm |
| Thickness (English) | 3 mil |
| Temperature Range (English) | Up to 200°F |
| Weight (English) | 0.75 lb. |
| Certifications/Compliance | ISO 3 Class 1, OSHA, RoHS |
| Weight (Metric) | 0.34 kg |